Bloog Wirtualna Polska
Są 1 269 783 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Wycieczka do Urzędu Miasta

sobota, 19 stycznia 2008 13:26


W czwartek 17 stycznia zwiedziliśmy Izbę Historii miasta Złocieńca, która funkcjonuje od sierpnia 2003 roku w budynku Urzędu Miasta i Gminy Złocieniec . W Izbie gromadzone są dokumenty historyczne związane z historią miasta i ratusza. Obejrzeć można między innymi: kroniki pamiątkowe, zdjęcia i fotokopie Złocieńca z Zakładu Foto-Czepe, wystawę Burmistrzów Falkenburga (1401- 1945), wystawę „ poczet gospodarzy Złocieńca od 1945 roku", wystawę pieczęci cechów rzemieślniczych, sprawozdanie Zbigniewa Rysowskiego - I Burmistrza Złocieńca z 1946 roku i wiele innych.

W holu Urzędu Miasta i Gminy obejrzeliśmy kolekcję zdjęć Złocieńca dawniej i dziś. Najbardziej podobały nam się zdjęcia , dzięki którym mogliśmy porównać jak bardzo zmieniły się  niektóre miejsca w naszym mieście w okresie powojennym. Zwiedzanie izby było dla nas bardzo ciekawą lekcją historii.


Podziel się
oceń
0
1

komentarze (8) | dodaj komentarz

Wizyta w pracowni rzeźbiarskiej.

wtorek, 15 stycznia 2008 18:04
W czwartek 10 stycznia do pracowni artystyczno-ceramicznej zaprosił nas pan Tomasz Osmólski, który zaprezentował nam swoje umiejętności rzeźbiarskie ( snycerskie). Podczas wizyty w pracowni nie tylko mogliśmy spróbować zabawić się w rzeźbiarza, ale również słuchaliśmy z zainteresowaniem opowieści pana Tomasza. Największym hobby tego artysty jest haft. Spod igieł pana Osmólskiego wychodzą przepiękne krajobrazy, które można obejrzeć m.in. w "Galerii Piwnica". A jak pan Tomasz sam o sobie mówi, w wolnych chwilach sobie rzeźbi. Do rzeźbienia w drewnie używa specjalnych dłut ( płaskich albo o ostrzu w kształcie litery V lub U ) lub odpowiednio wyprofilowanych. Takim rodzajem sztuki rzeźbiarskiej jest snycerstwo. W pracowni mistrza mogliśmy posłuchać wielu historyjek z życia sławnych ludzi. Najbardziej zainteresowała nas historia Michała Anioła, sławnego włoskiego rzeźbiarza. Michał Anioł mówił, że obrzynki drewna, które pozostają podczas rzeźbienia, nie należy wyrzucać, a spalić, by dym, który unosi się podczas palenia głosił Bogu jakie cuda powstają w pracowni rzeźbiarza na chwałę Boga. Mimo iż wielu z nas swoje pierwsze kroki w rzeźbiarstwie przepłaciło ranami rąk, wszystkim nam się bardzo podobało. A niektórzy zadeklarowali również udział w zajęciach prowadzonych przez pana Tomasza Osmólskiego w każdą środę.
Podziel się
oceń
0
1

komentarze (8) | dodaj komentarz

Galeria Bożonarodzeniowa

wtorek, 25 grudnia 2007 19:05
W piątek przed świętami członkowie Koła Miłośników Złocieńca odwiedzili Galerię Bożonarodzeniową. Galeria mieści się w piwnicy pod Biblioteką Pybliczną na ulicy 3-go Pułku w Złocieńcu. Na wystawie można było podziwiać prace złocienieckich o nie tylko artystów. Były tam choinki z makaronu, piękne stroiki świąteczne, ozdoby na choinkę z makaronu.
Zdrowych i wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku życzy redakcja KMZPodziel się
oceń
1
1

komentarze (14) | dodaj komentarz

Gwiazdka Europejska.

środa, 12 grudnia 2007 20:33

W dniu 12 grudnia uczniowie wszystkich złocienieckich szkół spotkali się na imprezie nazwanej „Gwiazdka europejska". Starsi uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów zaprezentowali tam zwyczaje świąteczne wybranych krajów europejskich.   My zaprezentowaliśmy zwyczaje świąt Bożego Narodzenia w Szwecji. 

Na przygotowanej przez nas wystawie można było zobaczyć strojną choinkę ubraną w ręcznie zrobione papierowe ozdoby i pierniczkowe serduszka. W wystroju pomieszczenia nie zabrakło słomianego kozła. To na nim Szwedzi zawieszają prezenty, które przynosi bożonarodzeniowy skrzat- jultmote. Na szwedzkim stole można było spróbować potraw wigilijnej kolacji , na którą w Szwecji składają się śledzie na różne sposoby, szynka i wędzone kiełbaski, nóżki w galarecie. Na słodko były ciasteczka szwedzkie,  owsiane no i oczywiście pepparkakor czyli pierniczki.

Impreza ta była również  okazją do analizy najważniejszych zwyczajów i tradycji w naszych domach rodzinnych. Mogliśmy porównać je ze zwyczajami innych narodów: Anglii, Hiszpanii i Portugalii no i oczywiście Szwecji.  Wszystkie nam się bardzo podobały. Jednak nie wyobrażamy sobie świąt bez tradycyjnego polskiego opłatka i wieczerzy wigilijnej przy pięknie nakrytym stole z jednym wolnym miejscem dla zbłąkanego  gościa.  Wspólnego kolędowania czy pasterki. 

 

Podziel się
oceń
0
2

komentarze (8) | dodaj komentarz

Ostatnie sto lat Złocieńca.

sobota, 08 grudnia 2007 15:49


 


W sobotę 8 grudnia wzięliśmy udział w niecodziennej lekcji historii, którą poprowadził pan Jarosław Leszczełowski. Pan Leszczełowski jest autorem ksiązek o naszym mieściezatytułowanych "Złocieniec- przygoda z historią. Właśnie pod koniec listopada ukazał się II tom tej ksiązki. Na jej podstawie autor przygotował niezwykłą lekcję w formie prezentacji multimedialnej.Prezentacja poświęcona była historii straży pożarnej, najważniejszych w historii miasta pożarów oraz historii powstania Ordensburga nad jez. Krosino. Jak zawsze całość okraszona była niesamowitym humorem Pana Jarka i bardzo interesującymi faktami historycznymi, często udokumentowanych zdjęciami. Pokaz zakończyły podziękowania Pana Burmistrza. Ci , którzy zakupili książkę mieli możliwość uzyskania autografu. My również ustawiliśmy się w kolejkę po autograf i pamiątkowe zdjęcie. Lekcja bardzo nam się podobała i śmiało możemy powiedzieć, że czekamy na następne.


  

Podziel się
oceń
1
2

komentarze (5) | dodaj komentarz

Drzewo Genealogiczne

czwartek, 22 listopada 2007 7:21
Nasi koledzy będący uczniami klas IV realizowali zadanie „Sięgamy do korzeni- śladami naszych przodków". Podczas zajęć zgłębiali wiedzę o historii swojej rodziny, prezentowali pamiątki rodzinne i związane z nimi wydarzenia. Wcielili się w role badaczy genealogicznych i w ten sposób powstały wspaniałe i bardzo wartościowe drzewa genealogiczne. Już wkrótce będą one do obejrzenia na specjalnie przygotowanej wystawie.


 

Podziel się
oceń
4
4

komentarze (8) | dodaj komentarz

Pracownia rękodzieła w Stawnie.

poniedziałek, 19 listopada 2007 20:22
Dziś byliśmy z wizytą w Stawnie, wsi oddalonej od Złocieńca o 7 km. Przyjęła nas tam pani Sołtys
wsi  Zuzanna Sikora. Opowiedziała nam o wsi, jej położeniu i jej mieszkańcach. Zapoznaliśmy się również z działalnością świtlicy wiejskiej. Szczególnie spodobały się nam fotografie otworkowe, które młodzi Stawianie wykonywali na letnich warsztatach. W stawiańskiej świetlicy bez przerwy coś się dzieje i zostaje po tym ślad. Oglądaliśmy album rodzinny wsi Stawno, prace plastyczne, ceramiczne, ozdoby papierowe. O życiu na wsi opowiadała nam również nasza koleżanka Ewa Kozłowska, która mieszka w Stawnie.
 W drugiej części wycieczki odwiedziliśmy pracownię "Sianoploty" pani Zuzanny Sikory. Tam my wykazaliśmy się zdolnościami, robiliśmy z siana gwiazdy i choinki. Na koniec ozdobiliśmy je owocami lasu ( szyszki, łupiny, kora). Prace te wykorzystamy do przyozdobienia świątecznego naszych domów.
Podziel się
oceń
1
2

komentarze (8) | dodaj komentarz

"Dzień otwarty " w jednostce wojskowej w Budowie.

wtorek, 13 listopada 2007 7:18


Z okazji Święta Niepodległości byliśmy gośćmi „Dnia Otwartego" na terenie jednostki wojskowej w Budowie, która nosi nazwę  2 Zmechanizowanej Brygady im. Legionów Józefa Piłsudskiego.

Budów (Bueddow) to wieś notowana jeszcze w dokumencie lokacyjnym Złocieńca w 1333 roku. Potem wieś wyludniła się, ale w XVI wieku powstał tutaj folwark należący do posiadłości złocienieckiego zamku. Dziś to ulica Nadrzeczna należąca do Złocieńca.

Tereny, które zwiedzaliśmy to jeden z trzech utworzonych na terenie Rzeszy Niemieckiej ośrodków szkoleniowych  „NS Ordensburg Falkenburg am Kroessinsee", czyli zamek nad jeziorem Krosino koło Złocieńca  . Został uroczyście otwarty w 1936 roku.  Był to obiekt militarny, a jego zadaniem było przygotowanie hitlerowców do wykonywania zadań specjalnych.  Spora część  budynków przetrwała czasy wojny i stanowi do  dziś  własność wojska.  Mogliśmy poznać historię tego miejsca od momentu powstania do czasów nam współczesnych zwiedzając Wojskową Izbę Pamięci. Oprócz tego w Sali wystawowej mogliśmy prześledzić jak zmieniało się nasze godło oraz umundurowanie żołnierzy polskich w okresie powojennym.

            Zaprezentowano nam również broń jaką posługują się żołnierze w tej jednostce. Każdy z nasi mógł sprawdzić swoich sił w przeładowywaniu broni, umiejętności nałożenia maski przeciwgazowej , a także mógł posiedzieć w wozie bojowym. Nasza wizyta zakończyła się projekcją filmu o rodzajach i zadaniach Polskich Sił Zbrojnych , a także roli wojska polskiego w misjach pokojowym. Poczęstowano nas również ciepłą herbatką.
 
A tak wyglądałplac apelowy przed laty.


Podziel się
oceń
1
2

komentarze (6) | dodaj komentarz

Rocznica Odzyskania Niepodległości.

sobota, 10 listopada 2007 17:11
By uczcić Święto Niepodległości wzięliśmy również udział w  miejskich obchodach tego święta, które miały miejsce w  dniu 11 listopada. Uczestniczyliśmy w  uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny, a następnie przeszliśmy pod miejsca pamięci narodowej, gdzie pełniliśmy honorowe warty, składaliśmy wiązanki kwiatów. Przy pomniku „Ofiar Faszyzmu i Bolszewizmu wysłuchaliśmy uroczystego przemówienia, wygłoszonego przez Burmistrza Miasta i Gminy pana Waldemara Włodarczyka. Tam też odbył się apel poległych oraz salwa honorowa Wojska Polskiego.


 
Podziel się
oceń
2
1

komentarze (15) | dodaj komentarz

Lekcja historii.

sobota, 10 listopada 2007 17:10

„By czas nie zaćmił przeszłości" to jedno z haseł programu „Koła Miłośników Złocieńca". Realizując to hasło przygotowaliśmy uroczystą lekcję historii upamiętniającą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  Nasza koleżanka Ania Grabowska wcieliła się w rolę dziewczynki z 1919 roku, która przypomniała nam jak wyglądała  nauka w szkole w okresie rozbiorów. Mówiła o tym , jak polskie dzieci były bite za używanie ojczystej mowy i musiały uczyć się modlitwy w języku zaborcy.  Pokazała wszystkim jak to się stało, że polska odzyskała niepodległość i jakiego wymagało to poświęcenia ze strony naszych przodków.  Uświadomiła nam jakie my dziś mamy zadania, które musimy wykonać dla naszej kochanej Ojczyzny.  Treści przekazane przez Anię przeplatane były recytacją wierszy i śpiewem pieśni patriotycznych w wykonaniu naszego szkolnego chóru. 

           

Podziel się
oceń
3
1

komentarze (9) | dodaj komentarz

środa, 18 października 2017

Licznik odwiedzin:  24 899  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Archiwum

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

O moim bloogu

Blog poświęcony jest działalności Koła Miłośników Złocieńca.

O mnie

Nazywam się Adam Sawościanik. Jestem uczniem Szkoły Podstawowej nr 1 w Złocieńcu. W moim blogu chcę przedstawić
działalność Koła Miłośników Złocieńca, założonego przez nauczycielkę histori panią Wiesławę Waloryszak. W prowadzeniu bloga pomagają mi koleżanki i koledzy z mojej szkoły..

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl